EKOSKRZATY Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 1 AUTORAMI "BAJKI O BOHATERSKIEJ DZIEWCZYNCE"

2 czerwca 2021

Grupa starszaków z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Złotoryi, w ramach realizacji zadania  z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „ Z kulturą mi do twarzy” napisała bajkę pt.: „ Bajkę o bohaterskiej dziewczynce”

Nie było to łatwe zadanie, a jego realizacja wymagała ponad miesięcznego czasu pracy dzieci. Jak wynika z rozmów z nauczycielkami : Ewą Tylutki i Aleksandrą Dydą, praca nad tworzeniem bajki podzielona była na etapy. Na początku dzieci proponowały różne tytuły, które zostały zapisane. Przedszkolaki dokonały wyboru najciekawszego z nich. Następnie starszaki rysowały wyobrażenie sylwetki głównego bohatera. Spośród prac wybrano jedną ilustrację, obrazującą bohaterkę opowieści.

Kolejnym etapem pracy twórczej nad bajką, było nakreślenie szkicu fabuły oraz poszczególnych wątków. Propozycje dzieci były bardzo różne, co pokazało, jak bardzo kreatywni i otwarci potrafią być mali twórcy. Często potrzebne były przemyślenia i dokonanie najlepszego wyboru przez małych bajkopisarzy.

Kiedy już treść bajki została przez autorów ostatecznie zaakceptowana, nauczycielki złożyły ją w całość, zapisując fragmenty na stronach książki. Ostatnim etapem było zilustrowanie opowieści. Każde dziecko otrzymało kartkę z wybranym fragmentem, do którego musiało wykonać ilustrację. Dzieci pomagały sobie wzajemnie, podpowiadając, co można narysować albo rysowały fragment obrazka za kolegę. Należało przy tej pracy zachować cechy zewnętrznego wyglądu głównej bohaterki bajki - Lucy.

Kulminacyjnym momentem wieńczącym dzieło, było złożenie autorskich podpisów małych bajkopisarzy.

W taki oto sposób, po dokonaniu wielu wyborów, niekiedy trudnych dla dzieci, powstała bajka, jako element zespołowej, zintegrowanej pracy przedszkolaków. Zadanie wykonane wzorowo, będzie zachętą do podejmowania trudów, niepodawania się i dążenia do ukończenia podjętego wyzwania. Nauczyło dzieci, że czasami trzeba umieć poprosić o pomoc, jak i takowej pomocy udzielić innym.

Iwona Wodniak