"WIELKANOCNE ŚNIADANIE ZAJĄCZKA"

31 maja 2021

W piątkowy poranek dzieci w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Złotoryi miały niespodziewanego gościa. Odwiedził je Wielkanocny Zajączek, by pobawić się z nimi i opowiedzieć im o tradycjach związanych ze świętami Wielkiej Nocy. Przedszkolaki wspólnie obejrzały krótki filmik poświęcony wielkanocnym obrzędom, a zdobyte informacje chętnie wykorzystały przy rozwiązywaniu zasad, łamigłówek czy zagadek.

Dużo emocji przyniosły dzieciom konkurencje z jajkiem. Wśród okrzyków radości i wybuchów śmiechu, dzieci ścigały się z jajkiem na łyżce oraz w toczeniu jajka pomiędzy przeszkodami. Były to nie lada trudności, które przedszkolaki dzielnie pokonywały. Zabawa z chustą animacyjną wymagała od dzieci opanowania i współpracy, a także odrobiny cierpliwości. Jednak na końcu                            w murach przedszkolnych słychać było radosne okrzyki z powodu dobrze wykonanego zadania.

Dzieci z wielką ochotą opowiedziały Zajączkowi o eksperymentach z jajkiem w roli głównej, które przeprowadzały razem z nauczycielką. Mówiły m.in. o tym czym różni się jajko surowe od gotowanego?, jak rozpoznać, które jajko jest ugotowane, a które nie?, jak oddzielić żółtko od białka? który z napoi: herbata, kawa czy cola pozostawia na skorupce jajka najwięcej osadu? Zajączek był pod ogromnym wrażeniem entuzjazmu i wiedzy dzieci.

Zajączek spostrzegł także, że w sali znajduje się wiele wielkanocnych palm, które dzieci wykonały razem ze swoimi rodzicami. Gościa zachwyciła nie tylko wielobarwność i pomysłowość twórców, ale i różnorodność materiałów, z których powstały małe dzieła. Zajączek postanowił obdarować małych artystów dyplomami oraz drobnymi upominkami.

Na koniec spotkania dzieci zostały zaproszone do ogrodu przedszkola, gdzie ukryte zostały drobne słodkości. Mali detektywi z wypiekami na twarzy rozpoczęli poszukiwania. Czekoladowe jajeczka, a było ich bardzo wiele, zostały szybko odnalezione przez skrzaty.