„ZŁOTE SKRZATY W RYTMIE EKO”

2 czerwca 2021

22 kwietnia to magiczna data, to Światowy Dzień Ziemi. W czwartek z samego rana w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Złotoryi oczekiwał na dzieci tajemniczy list. Planeta Ziemia napisała w nim jak bardzo jest chora przez zatrute środowisko, uciążliwy hałas i dewastację natury. Opowiedziała dzieciom jak pięknie było kiedyś, gdy ludzie dbali o przyrodę i żyli z nią w przyjaźni, porządkowali otoczenie, w którym mieszkali. Dzisiaj Ziemia woła do dzieci o pomoc, prosi o ratunek i zaprzestanie degradacji.

„Złote Skrzaty” dużo wiedzą na temat ekologii, segregacji i recyklingu śmieci oraz metod i sposobów ochrony środowiska naturalnego. Światowy Dzień Ziemi był okazją do przypomnienia najważniejszych zasad zdrowego życia w czystym otoczeniu w zgodzie z naturą. W trakcie zabaw przedszkolaki segregowały śmieci do koszy w odpowiednich kolorach, rozwiązywały zagadki, zadania i łamigłówki. Wspólnie śpiewały ekologiczne piosenki, recytowały wiersze i skandowały okrzyki. Były tańce i konkursy oraz ekologiczna krzyżówka.

Uświetnieniem dnia były magiczne eksperymenty. Malowanie Ziemi na talerzu z mlekiem, obrazy planety zanieczyszczonej odpadami oraz wysprzątanej bardzo spodobały się dzieciom. Innym sposobem zobrazowania planety Ziemi było słodkie malowanie na talerzu przy użyciu zielonych i niebieskich cukierków oraz wody. Punktem kulminacyjnym był wulkan, którego wielokrotne eksplozje wywołały u dzieci zachwyt, ekscytację i pozytywne emocje.

Przedszkolaki obiecały stać na straży ochrony środowiska, dbać o jego czystość, segregować śmieci, oszczędzać wodę oraz rozpowszechniać zasady życia w zgodzie z naturą.

Tradycją naszego przedszkola jest sadzenie drzewek oraz roślin każdego roku z okazji Święta Ziemi. Dzieci posadziły ozdobne pelargonie w skrzynkach przed wejściem do budynku, a starszaki wykonały las w szklanym słoju. Rośliny są nie tylko ozdobą naszej planety ale również naturalnym filtrem zanieczyszczonego powietrza, którym oddychamy. Zawsze będziemy o tym pamiętać.